Sbírkový fond

Návštěvní kniha

Napište nám
Vaše vzkazy:
2017-12-11 10:17:11 Od: Zdeněk Otradovec Vzkaz: Dobrý den, děkuji za informaci a link na budovu vojenských kasáren kde jsem v roce 1965 - 1967 trávil dva roky u pana majora Burdíčka, vzpomínám také pana praporčíka Haníka u fotogrametrické čety. Máte pěkně udělané přehledné webovky. Dostal jsem se
2016-05-16 18:59:54 Od: Dušek Vzkaz: Dobrý den, chválím nové stránky, moc se povedly! Stránky jsou jednoduché a přehledné. Už řadu let chodím na výstavy do muzea v Kolowratském zámku v RK a musím říci, že máte moc krásné předměty ve sbírkách. Díky moc za všechnu Vaši práci.
Návštěvní kniha

 

Počátky muzea sahají do 90. let 19. století, kdy byl v Rychnově nad Kněžnou založen Muzejní spolek Pelcl (1892). Tento spolek od svého začátku shromažďoval historické předměty, které se později staly součástí muzejní sbírky. Na její činnost navázalo Pelclovo městské muzeum. 

 

Dnes, po více jak sto letech existenci muzea, spravuje Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou přes 130 000 kusů sbírkových předmětů většinou etnografického charakteru (výrobky nejrůznějších řemeslníků, sbírkové předměty spojené s prací v zemědělství, obchodem, dopravou a státní správou). Velkou část sbírek zastupuje textil (oblečení, klobouky, bytový textil, doplňky oděvů atd.). Další částí je vybavení domácnosti (nábytek, nádobí, kuchyňské nářadí, váhy, svítidla, umělecké předměty atd.). Další sbírkové předměty jsou spojené s náboženstvím a kulturním životem obyvatel regionu. Zastoupena je zde i archeologie, přírodovědecké sbírky a výtvarného umění. Důležitou součástí fondu je i sbírková knihovna a také ojedinělá sbírka představující tradiční regionální řemeslo a zároveň i umělecké práce krajky a krajkářství, které vždy patřilo a i nadále patří k akvizičním prioritám rychnovského muzea. Oblastí profesního zájmu dnešního muzea je především území rychnovského regionu a Orlické hory.

 

Sbírkový fond je podle oborů a materiálových skupin rozdělen do čtyř podsbírek:

• ARCHEOLOGIE

• PŘÍRODOVĚDA

• HISTORIE

• VÝTVARNÉ UMĚNÍ

 

Sbírka Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou je na základě zákona č. 122/2000 Sb., o ochraně sbírek muzejní povahy a o změně některých dalších zákonů, zapsána od 24. října 2008 v centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury ČR pod evid. č. MRK/002-05-06/135002 a GRK/001-06-29/015001. Ročně přibývá do sbírkového fondu několik stovek předmětů, akvizice je vždy projednávána v Poradním sboru pro sbírkotvornou činnost.

 

Informace