Etnologie

Návštěvní kniha

Napište nám
Vaše vzkazy:
2017-08-21 16:45:43 Od: pacolt Vzkaz: urgence znate heraldika boruvku hase piste Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
2017-04-24 02:10:12 Od: Výdělek na internetu Vzkaz: Dobrý den, nabízíme přivýdělek pro všechny kteří si na internetu chtějí přivydělat peníze, zcela bez rizika a investic. Na naších webových stránkách máme vše přehledně vysvětleno a ke všemu máme návody, pokud něčemu nebudete rozumět, můžete využít o
2017-02-10 12:55:12 Od: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Vzkaz: prosimoemailmobilnaheraldikajaroslavahaldova-heraldikboruvkarychnovsko-dikpacoltluhacovice
2016-05-16 18:59:54 Od: Dušek Vzkaz: Dobrý den, chválím nové stránky, moc se povedly! Stránky jsou jednoduché a přehledné. Už řadu let chodím na výstavy do muzea v Kolowratském zámku v RK a musím říci, že máte moc krásné předměty ve sbírkách. Díky moc za všechnu Vaši práci.
Návštěvní kniha

 

Od října 2009 pracuje v rychnovském muzeu regionální etnoložka Mgr. Martina Rejzlová. Specializuje se především na hmotnou kulturu a také na řemeslo, které se pojí s Vamberkem. A tím je ručně paličkovaná krajka. Pochází z rodiny, kde se tato technika předává z generace na generaci.

Znalost této techniky ji velice pomáhá při přípravě výstav v Muzeu krajky. Mezi její nejúspěšnější realizované výstavy patří: "Mantily španělských dam", "Moje malá inventura - výstava krajkářky Anny Halíkové", anebo její poslední výstava - "Krajka v lidovém prostředí". Mezi další patří realizace výstavy na Novém zámku v Kostelci nad Orlicí "Cechy v Kostelci nad Orlicí" a také sezónní výstava "Církevní rok v prostorách rychnovského muzea". Též připravuje doprovodné akce v Muzeu krajky, jako je například Muzejní noc, koncerty a módní přehlídky.

Mimo výstavní sezónu sbírá v terénu různé výtvory, artefakty kultury materiální (oděvy, předměty denní potřeby), duchovní (lidová slovesnost, představy o světě, víra) a sociální (sociální vztahy, zvyky a obyčeje). Dále se věnuje činnosti zapisování sbírkových předmětů v I. a II. stupni sbírkové evidence.

 

Publikační činnost:

REJZLOVÁ M. (2009): Srovnávací studie českého a slovenského krajkářství na příkladu Vamberecka a Špania Doliny. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta, 128 str. Brno. 

 

Informace