Etnologie

Návštěvní kniha

Napište nám
Vaše vzkazy:
2017-12-11 10:17:11 Od: Zdeněk Otradovec Vzkaz: Dobrý den, děkuji za informaci a link na budovu vojenských kasáren kde jsem v roce 1965 - 1967 trávil dva roky u pana majora Burdíčka, vzpomínám také pana praporčíka Haníka u fotogrametrické čety. Máte pěkně udělané přehledné webovky. Dostal jsem se
2016-05-16 18:59:54 Od: Dušek Vzkaz: Dobrý den, chválím nové stránky, moc se povedly! Stránky jsou jednoduché a přehledné. Už řadu let chodím na výstavy do muzea v Kolowratském zámku v RK a musím říci, že máte moc krásné předměty ve sbírkách. Díky moc za všechnu Vaši práci.
Návštěvní kniha

 

Od října 2009 pracuje v rychnovském muzeu regionální etnoložka Mgr. Martina Rejzlová. Specializuje se především na hmotnou kulturu a také na řemeslo, které se pojí s Vamberkem. A tím je ručně paličkovaná krajka. Pochází z rodiny, kde se tato technika předává z generace na generaci.

Znalost této techniky ji velice pomáhá při přípravě výstav v Muzeu krajky. Mezi její nejúspěšnější realizované výstavy patří: "Mantily španělských dam", "Moje malá inventura - výstava krajkářky Anny Halíkové", anebo její poslední výstava - "Krajka v lidovém prostředí". Mezi další patří realizace výstavy na Novém zámku v Kostelci nad Orlicí "Cechy v Kostelci nad Orlicí" a také sezónní výstava "Církevní rok v prostorách rychnovského muzea". Též připravuje doprovodné akce v Muzeu krajky, jako je například Muzejní noc, koncerty a módní přehlídky.

Mimo výstavní sezónu sbírá v terénu různé výtvory, artefakty kultury materiální (oděvy, předměty denní potřeby), duchovní (lidová slovesnost, představy o světě, víra) a sociální (sociální vztahy, zvyky a obyčeje). Dále se věnuje činnosti zapisování sbírkových předmětů v I. a II. stupni sbírkové evidence.

 

Publikační činnost:

REJZLOVÁ M. (2009): Srovnávací studie českého a slovenského krajkářství na příkladu Vamberecka a Špania Doliny. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta, 128 str. Brno. 

 

Informace