Celoroční program ve formátu .pdf ke stažení zde...

-

Výzva k osobě Jiřího Šlitra

Výzva ke sběru vzpomínek na Jiřího Šlitra, při příležitostí blížícího se 100. výročí narození. Máte předměty související s životem a tvorbou Jiřího Šlitra? Přineste nám je do muzea, pomůžete tak zachovat jeho osobnost.

-
Muzeum krajky Vamberk

Alena Mašková, Ano, jsem Autista – vzorníčky

O Aspergerově syndromu a dyslexii, se kterými se A. Mašková potýká, se začalo mluvit až v 90. letech minulého století. Zde je možná paralela se vzorníky, jen tady je to ještě složitější...takový běh na celý život.

Jarní botanická vycházka

Jarní botanická vycházka do okolí Týniště nad Orlicí (ve spolupráci s Městskou knihovnou v Týništi nad Orlicí), začátek v 15:00, místo konání bude včas upřesněno.

-
Orlická galerie

Z Potštejna do Orlických hor / Náš kraj v díle bratří Liebscherů

Významní čeští malíři, představitelé generace Národního divadla, Karel a Adolf Liebscherové ve svých pracích mimo jiné zachycovali motivy také z východních Čech – Podorlicka, zejména z Potštejna a jeho okolí. Výstava představí v několika málo technicky dokonalých olejích, ale především v pečlivých kresbách, typický výběr malebných scenérií, ale hlavně krásu a harmonii zdánlivě jednoduchých námětů a odlehlých zákoutí.

-
Orlická galerie

Kreslím, tedy jsem – příběh výtvarné dílny

Výstava představí práce klientů výtvarné dílny Centra denních aktivit Domova sociálních služeb ve Slatiňanech. Nemalují pro užitek, ale malují z bytostné potřeby vyjádřit svůj svět, dávají mu smysl a sdílejí ho s ostatními. 

-
Orlická galerie

Štěpán Málek

Všestranný Štěpán Málek je sochař, malíř, kreslíř, grafik, básník, pedagog, galerista, kurátor, architekt a instalátor výstav, kuchař, cyklista, otec, pankáč, zpěvák, skladatel, hráč na saxofon a foukací harmoniku a středobod východočeského kulturního života. Ačkoli umí nakreslit figuru i vystihnout zátiší s lahví a jablky, dává přednost sféře geometrie. V chaosu současného světa našel prostor, v němž existují pravidla a zákonitosti, univerzum pravých úhlů, kruhů, vrstvených mnohoúhelníků a válců, které vznikají z úplně obyčejných materiálů, kamene, dřeva, dřevěného kompozitu, papíru, kartonu, plastu nebo lepenky. Využívá materiálů, které nás obklopují, jde přece o to, vystačit s tím, co už tu je. Vyjadřuje se prostřednictvím tří dimenzí i dvourozměrnou kresbou.

-
Orlická galerie

Řeky, říčky, potoky…. / dlouhodobá expozice malířů Orlických hor a Podorlicka

Mnoho malířů, kteří působili v našem regionu, zachytili mimo jiné i dravé řeky, horské bystřiny, bublající potoky, ale i vodní plochy všeho druhu. Výstava představí tyto výjimečné, nicméně charakteristické, náměty v kresbách, grafikách a plátnech. Ovšem mezioborovými vstupy seznámí návštěvníka také v širším měřítku s něčím, co je tak podstatné pro modelování krajiny, ale i sociokulturní rozvoj regionu, jako je právě voda. 

-
Orlická galerie

Jan Trampota / Orlické hory baladické

Výstava uspořádána ke 135. výročí od narození umělce, který patří k hlavním představitelům české krajinomalby a českého moderního výtvarného umění. Jan Trampota se v roce 1923 usadil v Pěčíně. Barvu spojil s tvarem, nechal se unášet harmonií přírodního řádu, hledal a objevil v něm kompozici české krajiny (konkrétně Orlických hor). V této době se dotvářela jeho výtvarná osobnost. Vrcholná tvorba J. Trampoty spadá do období moderního francouzského neoklasicismu, avšak forma a obsah jeho obrazů (např. Slatinské údolí a Jasan od Petrů) jsou osobitější ve srovnání s dalšími členy Výtvarného spolku Mánes. V jeho díle však zaznívá i expresivnější pojetí zřejmě inspirované O. Frieszem. Od roku 1931 začíná druhé Pěčínské období, kdy dochází v jeho tvorbě k tvarovému zjednodušení. Vytváří tak barevně charakteristicky modelovanou českou krajinu.

-
Výstavní sály muzea

Dějiny udatného českého národa

Výstava umožní návštěvníkovi doslova vstoupit do toku dějin a projít je od lovců mamutů přes první zemědělce, Kelty, Germány, Slovany, Přemyslovská knížata, Lucemburky, Jagellonce, Habsburky, přes světové války až do současnosti. Na sedmdesáti metrech obřích panelů jsou ilustrované dějiny českého národa, jak je vytvořila výtvarnice Lucie Seifertová. Součástí výstavy budou exponáty z muzejních sbírek zachycující život a dějiny neméně udatných obyvatel našeho kraje.

-
Výstavní sály muzea

Radek Drahý a Tomáš Chlud: Příběhy z Orlických hor v komiksech

Výstava komiksových příběhu ze stejnojmenné knihy, které čtenáře seznámí s nejvýznamnějšími osobnostmi orlickohorské historie. Dozvědí se v nich, kdo byli první obyvatelé, jak náročný byl život na horách, čím se zdejší lidé živili a jak vycházeli se svými sousedy.

-
Muzeum krajky Vamberk

Krajky Myjavské oblasti

Od března 2016 je reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví Slovenska rozšířen o Tylovou paličkovanou krajku Myjavské pahorkatiny. Tato unikátní tylová krajka se na území Slovenska rozvíjí dodnes. Původ krajky myjavského regionu sahá do 80. let 19. století. Centrem paličkování se stala obec Krajné, kam se přistěhovaly ženy z českého Vamberka, které začaly učit techniku paličkování původem z Belgie. Tradice se postupně šířila do dalších koutů kopanic a stala se významnou součástí výtvarné i oděvní kultury Myjavské pahorkatiny. Během časového vývoje prošla krajka různými změnami, dosáhla vysoké estetické úrovně a její tvorba je v současnosti spojena s vysokou technickou i časovou náročností. Obyvatelky více obcí Myjavské pahorkatiny zachovávají vzácnou techniku paličkování tylových krajek. Tradice krajkářství přetrvává v regionu dodnes.

Zahrada kláštera kapucínů v Opočně

Komentovaná prohlídka kapucínského konventu

Každou první sobotu v měsíci během turistické sezony vždy od 14 hodin budou probíhat komentované prohlídky kapucínského areálu kláštera v Opočně. Součástí prohlídky bude návštěva zahrady, rajského dvora, kostela Narození Páně a kaple Panny Marie Bolestné s čtyřkřídlým ambitem včetně cyklu obrazů Křížové cesty od dvorního malíře Marie Terezie J. V. Bergla. Vydejte se spolu s námi na cestu za poznáním života obyvatel kláštera, jeho zakladatelů a umělců podílejících se na podobě tohoto barokního klenotu.