Muzeum krajky Vamberk

otevřeno od
 

leden - duben, říjen - prosinec
út - ne 9:00–16:00

červen - září
po - ne 9:00 - 17:00

květen
út - ne 9:00 - 17:00

víkendy a svátky pol. přestávka 12:00 - 12:30

 

Bezbariérový vstup

 

Vamberk
Husovo náměstí 88

Tel.: 494 541 518
E-mail: mkv@moh.cz

Expozice Muzea krajky Vamberk představuje staré lidové krajky, sleduje vývoj krajkářství pod vlivem odborného školství od konce 19. století, je zde zastoupena tvorba zakladatelských osobností české moderní krajky a práce jejich žákyň, především v souborech, které reprezentovaly stát na světových výstavách EXPO Brusel 1958 a EXPO Montreal 1967. Traduje se, že paličkování krajek přinesla na Vamberecko belgická šlechtična Magdalena Grambová v první třetině 17. století. Krajky se od druhé poloviny 19. do začátku 20. století ve Vamberku vyráběly téměř v každé domácnosti. V 19. století se krajka začala vyrábět také strojně a poptávka po ručně paličkované krajce začala slábnout. Ještě do počátku 90. let 20. století se tradice ručně paličkované krajky udržela v družstvu Vamberecká krajka Vamberk, které však již zaniklo. Ve Vamberku byla v roce 1889 otevřena První česká krajkářská škola, která dodnes plní svou funkci a formou kurzů vyučuje všechny zájemce o toto krásné řemeslo. Ze sbírek krajkářské školy bylo v roce 1929 založeno Muzeum krajky.

V roce 2002 se Muzeum krajky zasloužilo o novou tradici a ve spolupráci s městem Vamberk uspořádalo I. Bienále české krajky, nad kterým převzala patronát paní Dagmar Havlová. Bienále, prezentované výstavou soutěžních prací, se stalo přehlídkou nejlepší krajkářské tvorby z počátku třetího tisíciletí. Vítězná díla jsou zakoupena městem Vamberk. Bienále se koná vždy při příležitosti Mezinárodních setkání krajkářek ve Vamberku.

 

Katalog panenek "Adoptuj panenku a zachráníš dítě" pod záštitou Českého výboru pro UNICEF (zde)

Muzeum krajky
Muzeum krajky

Nadcházející události

-

Jaroslav Prášil: Len - Náramky - Perle

Jaroslav Prášil vedl Ateliér přírodních materiálů v rámci Fakulty užitého umění a designu na ústecké Univerzitě J. E. Purkyně. Lidovým řemeslem je ostatně zaplněna nejen jeho mysl, ale též jeho roubená chalupa v Českém středohoří, kde tráví většinu svého času. Právě tady vznikají jeho paličkované náramky a jiné originální šperky. Vše si dělá sám a ručně. Od pěstování lnu přes jeho odsemenění, rosení, lámání, vyčesávání a spřádání na kolovratu až po vlastní paličkování. Vztah k lidové tvorbě získal už v dětství. Byl studentem ateliéru sklářského výtvarnictví, rád se však chodil dívat pod ruce spolužaček z ateliéru textilu věnujících se krajkám. Omezit tvorbu Jaroslava Prášila jen na paličkování by však bylo velkým zjednodušením. Kombinuje materiály, tiskne grafické listy, ale také plete košíky a pomlázky. Jeho tvorba byla oceněna na výstavách doma i v zahraničí.

-

Alena Mašková, Ano, jsem Autista – vzorníčky

O Aspergerově syndromu a dyslexii, se kterými se A. Mašková potýká, se začalo mluvit až v 90. letech minulého století. Zde je možná paralela se vzorníky, jen tady je to ještě složitější...takový běh na celý život.

-

Krajky Myjavské oblasti

Od března 2016 je reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví Slovenska rozšířen o Tylovou paličkovanou krajku Myjavské pahorkatiny. Tato unikátní tylová krajka se na území Slovenska rozvíjí dodnes. Původ krajky myjavského regionu sahá do 80. let 19. století. Centrem paličkování se stala obec Krajné, kam se přistěhovaly ženy z českého Vamberka, které začaly učit techniku paličkování původem z Belgie. Tradice se postupně šířila do dalších koutů kopanic a stala se významnou součástí výtvarné i oděvní kultury Myjavské pahorkatiny. Během časového vývoje prošla krajka různými změnami, dosáhla vysoké estetické úrovně a její tvorba je v současnosti spojena s vysokou technickou i časovou náročností. Obyvatelky více obcí Myjavské pahorkatiny zachovávají vzácnou techniku paličkování tylových krajek. Tradice krajkářství přetrvává v regionu dodnes.