Stálé expozice

Návštěvní kniha

Napište nám
Vaše vzkazy:
2017-12-11 10:17:11 Od: Zdeněk Otradovec Vzkaz: Dobrý den, děkuji za informaci a link na budovu vojenských kasáren kde jsem v roce 1965 - 1967 trávil dva roky u pana majora Burdíčka, vzpomínám také pana praporčíka Haníka u fotogrametrické čety. Máte pěkně udělané přehledné webovky. Dostal jsem se
2016-05-16 18:59:54 Od: Dušek Vzkaz: Dobrý den, chválím nové stránky, moc se povedly! Stránky jsou jednoduché a přehledné. Už řadu let chodím na výstavy do muzea v Kolowratském zámku v RK a musím říci, že máte moc krásné předměty ve sbírkách. Díky moc za všechnu Vaši práci.
Návštěvní kniha

Expozice Muzea krajky Vamberk představuje staré lidové krajky, sleduje vývoj krajkářství pod vlivem odborného školství od konce 19. století, je zde zastoupena tvorba zakladatelských osobností české moderní krajky a práce jejich žákyň, především v souborech, které reprezentovaly stát na světových výstavách EXPO Brusel 1958 a EXPO Montreal 1967. Traduje se, že paličkování krajek přinesla na Vamberecko belgická šlechtična Magdalena Grambová v první třetině 17. století. Krajky se od druhé poloviny 19. do začátku 20. století ve Vamberku vyráběly téměř v každé domácnosti. V 19. století se krajka začala vyrábět také strojně a poptávka po ručně paličkované krajce začala slábnout. Ještě do počátku 90. let 20. století se tradice ručně paličkované krajky udržela v družstvu Vamberecká krajka Vamberk, které však již zaniklo. Ve Vamberku byla v roce 1889 otevřena První česká krajkářská škola, která dodnes plní svou funkci a formou kurzů vyučuje všechny zájemce o toto krásné řemeslo. Ze sbírek krajkářské školy bylo v roce 1929 založeno Muzeum krajky.

V roce 2002 se Muzeum krajky zasloužilo o novou tradici a ve spolupráci s městem Vamberk uspořádalo I. Bienále české krajky, nad kterým převzala patronát paní Dagmar Havlová. Bienále, prezentované výstavou soutěžních prací, se stalo přehlídkou nejlepší krajkářské tvorby z počátku třetího tisíciletí. Vítězná díla jsou zakoupena městem Vamberk. Bienále se koná vždy při příležitosti Mezinárodních setkání krajkářek ve Vamberku. 

 

BIENÁLE ČESKÉ KRAJKY V MINULÝCH LETECH:

 

VII. ročník Bienále české krajky 2015
VI. ročník Bienále české krajky 2012
V. ročník Bienále české krajky 2010
IV. ročník Bienále české krajky 2008
III. ročník Bienále české krajky 2006
II. ročník Bienále české krajky 2004
I. ročník Bienále české krajky 2002

 

Po rekonstrukci muzea v roce 2014 se součástí expozice stala interaktivní dílna, kde si návštěvníci mohou například sami vyzkoušet paličkování. Prostřednictvím videoprojekce se seznámí s výrobními technikami a procesem vzniku krajky. Vedle stálé expozice nabízí Muzeum krajky také různé tematické výstavy. V budově muzea je také prodejna Martina, kde se nachází pokladna muzea a je možné zakoupit paličkované krajky a veškeré potřeby pro krajkářky - podvinky, podušky, paličky, špendlíky atd. 

Po rekonstrukci a modernizaci je Muzeum krajky ve Vamberku od 17. května 2014 znovu otevřeno.

 

   

 

   

 

 

 

Projekt Centrum Studie a prezentace krajkářského řemesla a umění krajky v Čechách Centrum krajky byl spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj. 

 

Informace