Rychnovsko na historických fotografiích

otevřeno od
po - pá 9:00–14:00
celoročně

 

Rychnov nad Kněžnou
Správní budova MGOH
Jiráskova 2

Tel.: 494 534 450
E-mail: moh@moh.cz

Expozice "Rychnovsko na historických fotografiích" navazuje na předchozí výstavu, kdy z fotografií rychnovského fotografa pana Františka Šmiky byla v roce 2003 vytvořena stálá výstava nazvaná „Město Rychnov nad Kněžnou nejen na historických fotografiích“. Nová výstava se zaměřila na města v rychnovském okrese. Celkem je zde zastoupeno všech devět měst - Borohrádek, Dobruška, Kostelec nad Orlicí, Opočno, Solnice, Týniště nad Orlicí, Vamberk, Rokytnice v Orlických horách a Rychnov nad Kněžnou.


Nedávnou historii regionu Rychnovska zde tak připomíná několik desítek fotografií. Nejstarší z nich pocházejí z 19. století a nejnovější pak z 60. let 20. století. Nezapomněli jsme však ani na současnost, proto na výstavě nechybí řada zajímavých míst, která byla vyfotografována pro srovnání i v roce 2019.


Během výstavy návštěvníci uvidí, jak se v průběhu času jednotlivá města měnila a jaké významné stavby v nich postupně přibývaly. Vystavené fotografie zobrazují nejen centra měst, ale i jejich okrajové části. Místním obyvatelům, ale i širšímu okolí připomínají mimo jiné místa, která na Rychnovsku už dávno nejsou.


Další fotografie si lze prohlídnout ve vytvořených fotoknihách. Snímky ve fotoknihách jsou řazeny od nejstarších po nejmladší, takže jejich postupným prohlížením můžete sledovat vývoj a změny svého oblíbeného města.

Zaznamenávají kromě běžného života lidí, i důležité historické události jako osvobození v roce 1945, návštěvu prvního československého prezidenta T. G. Masaryka v Kostelci nad Orlicí, povodně na Divoké Orlici a tradiční pouť Porcinkule v Opočně. Mezi nejzajímavější patří fotografie, na které rychnovští obyvatelé 28. října 1918 na Starém náměstí slavnostně zapalují rakouské znaky a portrét císaře. U fotografií nechybí zajímavé informace a u některých je i doplněna datace.

Fotohistorie města Rychnov n. K.
Fotohistorie města Rychnov n. K.

Nadcházející události

-

Omezení parkování v prostoru bývalých rychnovských kasáren

Vážení návštěvníci, z důvodu testování pracovníků společnosti Škoda Auto došlo na dobu 14 dní k omezení možnosti parkování v areálu bývalých kasáren v Rychnově nad Kněžnou (Jiráskova 2), kde sídlí Správní budova MGOH. V případě návštěvy těchto prostor berte, prosím, toto omezení na zřetel. Děkujeme moc. 

-

Otevření muzejních expozic od 12. května, Orlická galerie a Výstavní prostory muzea od 26. května

Vážení návštěvníci, oznamujeme vám, že dne 12. května dojde k znovuotevření muzejních expozic pro veřejnost. Zpřístupnění prostor proběhne za zpřísněných hygienických opatření. Vstup do prostor bude umožněn pouze se zakrytými dýchacími cestami. Všem návštěvníkům bude u vstupu k dispozici dezinfekce na ruce. V expozicích, které jsou vybavené platebními terminály, využívejte prosím možnost platby kartou. Dále upozorňujeme, že z technických důvodů, budou Orlická galerie a Výstavní sály muzea v 2. patře Kolowratského zámku v Rychnově n. Kn. oteřeny až od 26. května. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu.