-
Synagoga - Památník Karla Poláčka

Den židovských památek

Tradiční den otevřených židovských památek.

-
Orlická galerie

Filmový večer II. / U nás v Kocourkově

Uprchlý trestanec č. 1313, Ferdinand Kaplan, vystoupí náhodou v Kocourkově z vlaku, ve kterém se převlékl do civilního oděvu. Kocourkovští ho přivítají se slávou, neboť ho omylem považují za syna pytláka Jalovce, který před lety odešel do ciziny a tam se proslavil. „Mladý Jalovec“ je zvolen starostou a ve své funkci navrhuje změny, které by do města nalákaly turisty. Jednou z atrakcí má být nová kašna na náměstí. Dcera bývalého starosty Adama Blaženka miluje mladého Nykyse, ale její rodiče chtějí, aby se provdala za nového starostu. Do města přijede cirkus a s ním i trestancova bývalá milá Lily. Při zahajovacím představení ohlásí Adam před obyvateli Kocourkova své přání, aby se Blaženka provdala za starostu. Ten však o lásce mladých lidí ví a za pomoci kouzla provede svou výměnu za Nykyse. Adamovi musí svolit ke sňatku. Dva muži hledají v Kocourkově uprchlého trestance a Kaplan je podle fotografie poznán. Na útěku se ho marně snaží Lily zachránit zbořením cirkusového stanu. Kaplan je odveden do vězení. Staronový starosta Adam rozhodne, že nová kašna bude zbořena.

-
Orlická galerie

Filmový večer I. / Muži v offsidu

Humoristický román Karla Poláčka se od svého vydání těšil živému čtenářskému zájmu. Nápad přenést příběh o vášnivých fotbalových fanoušcích na filmové plátno se realizoval v roce 1931 pod režijním vedením osvědčeného Svatopluka Innemanna. Úspěšný režisér němých snímků teprve zkoumal technické ošidnosti zvukového filmu, přesto však vznikla nestárnoucí komedie, která vdechla filmový život poláčkovským hrdinům i spisovatelovu humoru. V roli žižkovského obchodníka Načeradce, který oddanost „svému“ fotbalovému klubu S. K. Slavie staví vysoko nad své rodinné i pracovní povinnosti, exceluje Hugo Haas. Part Krejčího Habáska, který s dospělým synem Emanem fandí mužstvu S. K. Viktorie, připadl Jindřichu Plachtovi. O rok později natočil Gustav Machatý podle Poláčkovy předlohy komedii Načeradec, král kibiců, opět s Haasem. Ve filmu jsou použity dnes již vzácné snímky ze starého hřiště A. C. Sparty, pohyblivého chodníku na Letnou a ze zábavního parku ve vršovickém Edenu.

 

-

Komentovaná prohlídka v Orlické galerii

Srdečně vás zveme na Komentovanou prohlídku stálé expozice a aktuálních výstav s kurátorem Orlické galerie Mgr. Vlastislavem Tokošem, která proběhne ve středu 13. července 2022 od 14:00. Vstupné na akci 25 Kč. 

-
Orlická galerie

Prázdninové dílny v Orlické galerii

Prázdniny jsou úžasným časem pro fantazii a tvoření. Přijďte do Orlické galerie strávit čtyři dny plné zkoušení různých výtvarných technik. V úterý na nás čeká hravý linoryt, ve středu pak jemnost suché jehly. Ve čtvrtek se budeme věnovat tisku z plochy a vytvářet fantaskní krajiny. Na závěr si v pátek vyrobíme vlastní cameru obscuru, kterou používal samotný Leonardo Da Vinci. Možnost zakoupení zvýhodněné vstupenky na cyklus dílen.

-
Sýpka - Muzeum Orlických hor

Petr Hudousek: Severní Kavkaz

Gruzie většinou nepatří k typickým dovolenkovým destinacím Čechů. Přesto má co nabídnout a dokáže okouzlit panenskou krajinou i bohatou historií. Své cestovatelské zážitky z této země představí na besedě spojené s promítáním fotografií starosta města Rokytnice Petr Hudousek.

-

100. výročí odhalení pamětní desky Karla Vašátka v Litohradech

Srdečně vás zveme ve spolupráci s Československou obcí legionářskou na akci "100. výročí odhalení pamětní desky Karla Vašátka v Litohradech", která se bude konat 2. července od 13 hodin. Níže program akce:
13:00 - Začátek akce a odchod ze solnického náměstí s uniformovanou stráží praporu jednoty Čsl. obce legionářské Hradec Králové do Litohrad čp.19
14:00 - Položení věnce u pamětní desky v Litohradech čp. 19 a přednáška o hrdinovi bitvy u Zborova K. Vašátkovi
14:45 - Odchod z Litohrad do Solnice čp. 42
15:45 - Čestná stráž u domu čp. 42 v Solnici, kde K. Vašátko žil
16:15 - Pieta u hrobu K. Vašátka na solnickém hřbitově

 

-

Prohlídka archeologického výzkumu v Opočně

V souvislosti se stavbou II/298 Opočno obchvat 2. etapa probíhá v trase nové silnice záchranný archeologický výzkum. Dne 25. 6. (sobota) 2022 od 17 hodin Vás srdečně zveme na prohlídku výzkumu, která se koná jako součást celostátního programu Archeologické léto 2022. Uvidíte první kopané sídliště z doby, kdy zde pobývali Germáni (vzhledem k silnému vlivu Impéria na hranicích toto období nazýváme dobou římskou), obydlí, železářskou pec, ukázky keramiky, to vše ze 2. století našeho letopočtu. Místo srazu: kynologické cvičiště Lišťovina (odbočte z hlavní silnice za bývalou Teslou), případně bod pro navigaci 50.2675714N, 16.1043706E. Lokalitou Vás provede PhDr. Martina Beková, archeoložka Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou

-
Muzeum krajky Vamberk

Tvůrčí dílna ve spolupráci s Českým výborem pro UNICEF na téma „Adoptuj panenku a zachráníš dítě“

Projekt „Adoptuj panenku a zachráníš dítě“ již trvá několik let a účastnily se ho mnohé organizace, ale svými panenkami přispěly i slavné osobnosti. Každá z panenek představuje jedno skutečné dítě z rozvojové země. To bude z utržených peněz z prodeje panenky proočkováno proti šesti hlavním dětským smrtelným chorobám. Akce se bude konat v rámci Mezinárodního setkání krajkářek ve Vamberku.

-
Muzeum krajky Vamberk

Magdaléna Grambová ožívá – Mezinárodní setkání krajkářek

Po modní předhlídce se v rámci Mezinárodního setkání krajkářek bude konat po 19. hodině komponovaný večer v rámci kterého proběhne divadelní představení Magdaléna Grambová ožívá, přednáška Bohumíra Dragouna a vystoupení šermířské skupiny Corporal z Hradce Králové.

-

Letní botanická vycházka

Srdečně vás zveme ve spolupráci s Městskou knihovnou Týniště nad Orlicí na letní botanickou procházku s Mgr. Janem Doležalem. Sraz v 15 hodin u supermarketu Billa v Týništi nad Orlicí. V případě nepřízně počasí bude akce zrušena.

-
Orlická galerie

Karel Kolínský (1902–1995)

V roce 2022 uplyne 120 let od narození malíře a profesora kresby na Pedagogické fakultě Karlovy Univerzity v Praze a na Lidové škole umění Karla Kolínského. Akademický malíř prožil většinu svého aktivního života ve Velké Chuchli, ve vile ve Starolázeňské ulici, ale jeho život je také spjat s obcí Pěčín v podhůří Orlických hor, kam dojížděl na léto a tvořil. Odsud podnikal své výlety do plenéru, kde jsme ho do pozdního věku mohli sledovat při práci u stojanu a s paletou. Jeho dílo je prodchnuto neutuchajícím zájmem se zlepšovat a nedílně je propojeno s vjemy, které dílo v průběhu let ovlivňovaly. Ať už to byla z počátku reakce na první světovou válku, nebo později rodina, od které cítil velkou podporu, či osobitý vztah k pomalu mizející krajině svého domova, to vše v kombinaci se zájmem o hudbu nelze při vnímání díla Karla Kolínského pominout. Výstava připomene tuto jedinečnou tvorbu, která je spjata i s naším regionem, ale také představí menším výběrem dar umělcova díla, který věnovaly do sbírky Orlické galerie dcery malíře Jiřina a Jana Kolínských.