-

Záchranný archeologický výzkum na trase budovaného obchvatu Opočna

Zveme Vás na "Den otevřených dveří" archeologického výzkumu probíhající momentálně na trase budovaného obchvatu Opočna, který se uskuteční zítra 11. dubna od 16:00 hodin. Sraz pro zájemce bude na konci Severní ulice (směrem k Jordánku). Na obchvatu budou návštěvnici seznámeni s předběžnými výsledky průzkumu, s metodou odkryvu a nahlédnou do doby dávno minulé. Odborný výklad zajistí archeoložka PhDr. Martina Beková z Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou. Tak neváhejte a přijeďte se podívat.

-
Sýpka - Muzeum Orlických hor

Muzejní kavárna

Srdečně Vás zveme do Muzejní kavárny, která otevře své brány v sobotu 16. března 2019 od 14 do 17 hodin v Sýpce – Muzeu Orlických hor. Čeká na Vás příjemné posezení při živé hudbě, zákusky z pekárny Sázava, přednáška pana Frolíka o kávě, ukázky různých druhů káv a pražení vlastí Orlickohorské kávy.

-
Sýpka - Muzeum Orlických hor

Daniel Vávra: Kingdom come - jak vznikala legenda

Beseda s českou celebritou na poli počítačových her. Herní scénárista, designér a rodák z Rychnova nad Kněžnou poodhalí,jakvznikalajednaznejslavnějšíchpočítačovýchher současnosti.Tuoceňujínejenhráčipocelémsvětě,aledíky její historické věrnosti i historici a archeologové.

-
Sýpka - Muzeum

Kultura se šňůrovou keramikou - neklidný závěr doby kamenné - pod Orlickými horami se objevují nálezy, které tady podle učebnic být neměly

Kultura tak trochu tajemná a zvláštní, měli  by to být první Indoevropané na našem území. Naše znalosti pramení z pohřebišť, kde měl každý člen komunity (poprvé včetně dětí) své pevně dané místo. Podíváme se k našim společným kořenům a přístupným způsobem nahlédneme do možností archeologie.

-
Hrad Vízmburk

Hrad Vízmburk - české Pompeje

Putovní výstava spolku nadšenců, kteří se rozhodli zachránit unikátní středověký hrad v kopcovitých lesích u Náchoda. Přijďte se podívat, jak tento hrad vstává z popela jako bájný pták Fénix.

-
Výstavní prostory muzea

Tradiční muzejní jarmark

V letošním roce budete moci navštívit i tradiční muzejní jarmark v prostorách muzejní expozice v I. patře Kolowratského zámku v Rychnově nad Kněžnou. Budete si moci prohlédnout ukázky paličkování, výrobu frivolitek, svíček a bižuterie. Prodejci Vám nabídnou tradiční vánoční dárky – zdobené perníky, medovinu, dřevěné hračky, keramiku, bižuterii, svíčky a cínové figurky, skleněné figurky atd. Pro děti zde bude vytvořena výtvarná dílnička. Přijďte si navodit vánoční náladu a prožít s námi příjemný den.

-

Středověká hrnčířská ulička

Vamberk proslul ve světě jako město krajky. Avšak v minulosti byl také městem hrnčířů, a to možná mnohem dříve než krajkářek. To vše odhaluje nová výstava rychnovského muzea, která představuje nové, ale i starší nálezy hrnčířských pecí ve Vamberku. Výstava je přístupná ode dneška od 13.10.2018 až do 6.1.2019 v Muzeu krajky ve Vamberku.

-
Orlická galerie

Orlický salón ´18

Letošní Orlický salón představí tento podzim hned několik zajímavých umělců z našeho regionu.

-
Sýpka - Muzeum

Tajemství barev

Vážení návštěvníci, dovolujeme si Vás pozvat na putovní výstavu Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou spojenou s tvořivou dílnou Tajemství barev. Jak se měnila malířova barevná paleta od pravěku po současnot a kde barvy získával? Jak náročné je připravit si vlastní barvu a něco s ní namalovat? To a mnohé další se dozvíte na této výstavě. Výstava je přístupná v rámci běžné prohlídky expozice Sýpka denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin.

-
Orlická galerie

Potštejn a okolí v kresbách Alžběty Dobřenské

Kolekce autentických kresebných záznamů hraběnky Alžběty Harbuval-Chamaré, provdané Dobřenské, v nichž kreslířka zachytila dnes již zmizelou podobu Potštejna ve 2. polovině 19. století. Výstava z výtvarných sbírek Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.

-
Sýpka - Muzeum

Bratrská pomoc – Odraz invaze sovětských vojsk ve východních Čechách

Letos uplyne 50 let od nechvalně proslulého 21. srpna 1968, kdy do Československa vtrhla vojska varšavské smlouvy. Tyto události výrazně ovlivnily život i ve východních Čechách a byly zachyceny mnoha dobovými dokumenty.

-
Sýpka - Muzeum

Na kole přes Rumunsko do Bosny

Martin Adámek je cestovatel, který během svých expedic na kole, lehokole a koloběžce navštívil mnoho evropských zemí a najel tisíce kilometrů.