Synagoga - Památník Karla Poláčka

květen - říjen:
út - pá dle domluvy

květen - září
so a ne 14:00 dle domluvy

Možnost prohlídky po předchozí domluvě v MIC Rychnov nad Kněžnou

Rychnov nad Kněžnou
Fischerova 602

Tel.: 494 539 027, 739 019 331
E-mail: mic@kulturark.cz


Synagoga v Rychnově nad Kněžnou je, jako mnohé další, němým svědkem tragédie a osudů židovského etnika v Evropě. Za dobu své dlouhé existence přečkala ničivý požár v roce 1830, přestavbu na přelomu 19. a 20. století i zpustošení během okupace. Po válce dokonce sloužila jako sklad a prodejna. Obnovy se dočkala až v devadesátých letech dvacátého století. Od té doby slouží jako muzejní expozice a památník obětem holocaustu.

Zdejší expozice judaismu v Podorlicku přibližuje život místních židovských komunit. Židovského původu byl i rychnovský rodák Karel Poláček, který se proslavil zejména jako spisovatel (např. kniha Bylo nás pět), ale i jako novinář, humorista a filmový scénárista. Jemu, jakožto jedné z nejvýznamnějších židovských osobností regionu a tím i symbolu hrůz holocaustu je věnována expozice v rychnovské synagoze. 

Návštěvnický provoz Synagogy je zajišťován Městským informačním centrem Rychnov nad Kněžnou.

Možnost objednání samoobslužného programu pro rodiny s dětmi s postavami rabína, chlapce Jonáše a lva. Kontakt: mic@kulturark.cz či 494 539 027.

Nabídka edukačních programů pro základní a střední školy "Synagoga promlouvá 1 a 2". Kontakt: marxova@moh.cz či 607 930 040.

Synagoga
Synagoga

Nadcházející události

-

Od prosince každou první středu vstupné zdarma

Vážení návštěvníci, upozorňujeme, že každou první středu v měsíci je vstup do všech našich poboček zdarma. Dále mají volný vstup každý den nově děti až do věku 10 let a senioři od 65 let. Těšíme se na vaši návštěvu. Více informací zde.