-

Od prosince každou první středu vstupné zdarma

Vážení návštěvníci, upozorňujeme, že každou první středu v měsíci je vstup do všech našich poboček zdarma. Dále mají volný vstup každý den nově děti až do věku 10 let a senioři od 65 let. Těšíme se na vaši návštěvu. Více informací zde.

-
Muzeum krajky Vamberk

Ateliér D+D: Náš život s krajkou, výstava krajkářské tvorby Ivany Domanjové a Jolany Davidovičové

Krajkářky Ivana a Jolana se znají už z dob, kdy pracovaly v Ústředí lidové umělecké výroby v Praze. Po revoluci začaly a stále pracují ve Vzdělávacím spolku uměleckých řemesel VSUŘ v Praze. Pořádají společné krajkářské kurzy a trhy. Vernisáž proběhne při setkání krajkářek 23. června 2023 od 18:30.

-
Orlická galerie

Dialog forem / Vladimír Preclík a Zdena Fibichová

Sochařská výstava manželů Vladimíra Preclíka a Zdeny Fibichové představí tvorbu významných osobností regionu. Poukáže na osobitý přístup ke hmotě, společné paralely i smysl pro humor. Součástí výstavy budou i sbírkové předměty Orlické galerie, jinak se bude jednat o výstavu z rodinné pozůstalosti.

-
Orlická galerie

Eva Horská / Vyhořelí dinosauři a Opi

Eva Horská je absolventkou ateliérů Textilní tvorby a Veškerého sochařství (VŠUP, Praha) a Ateliéru grafického designu (EINA, Barcelona, roční stáž), která pracuje se širokou škálou intermediálních prostředků ústících ve většině případů do pestrých forem knižní, komerční a volné ilustrace. Pro svůj osobitý a rozpoznatelný styl je vyhledávanou autorkou ilustrací nejen dětských knih, ale také interiérových prvků a vizuálních aplikací v prostoru.

-
Orlická galerie

Martin Sodomka / Jak si postavit ...

Výstava ilustrací z úspěšných autorských knih pro děti: Jak si postavit auto a Jak si postavit motorku. Netradičním způsobem budou mít nejen děti možnost poznat, jak funguje automobil či motocykl. Výstava doprovází a dokresluje technické principy dopravních prostředků a doplňuje výstavu Velorex. Král kol.

-
Orlická galerie

Z ateliéru Františka Petráka

František Petrák se zabývá malbou, ilustracemi pro děti, a dalšími disciplínami na pomezí výtvarných žánrů. Žije a pracuje v Luhačovicích a v Uherském Hradišti, kde působí od roku 1997 jako pedagog SUPŠ. Svoji volnou tvorbou vystavuje doma i v zahraničí samostatně nebo na kolektivních výstavách. V malbě byl vždy jeho hlavním tématem vztah forem a barev v prostoru, který řeší v rozsáhlých tematických cyklech. Témata jako sovy, stromy, ryby, tváře, hvězdy, oranti, ráje a archy, abstrahuje do rozvětvených barevně kontrastních forem. Kromě své malířské tvorby se zabývá taky ilustracemi. Vydal řadu leporel a publikací pro nejmenší děti. Kamarádi z abecedy – Archa, Host, Labyrinty Franty Petráka, Orbis Pictus, Lidová říkadla, /Meander/ Otíkovy příhody a hádanky Archa/ a další. Je autorem desítek grafických uprav publikací pro nakladatelství Archa. Příležitostně hraje loutkové divadlo a píše dramatické texty. Spolu s Petrem Niklem je zákládajícím členem sdružení Mehedaha, které v osmdesátých letech 20. století vydávalo samizdatový sborník stejného názvu a pořádalo veřejná představení loutkového divadla a bytové besídky. V pořádání veřejných projektů, ve kterých se prolínají nejrůznější žánry, pokračuje dodnes. 

-
Orlická galerie

Jitka Štenclová / Magie zrození

Malířka a textilní výtvarnice Jitka Štenclová zpočátku své tvorby vytvářela převážně paličkovanou krajku, tkané tapiserie a návrhy pro filmtisk. Počátkem devadesátých let se vrátila k malbě. Od té doby se převážně věnuje kresbě, malbě a vytváření různých objektů z drátů, papíru a plastů. Od roku 1996 až 2002 se také věnovala pedagogické činnosti. Je zastoupena svými pracemi ve sbírce Muzea krajky Vamberk. Výstava představí nejen její textilní tvorbu, ale i kresbu a malbu.

-
Orlická galerie

Malířská paleta / Sezonní výstava malířů Orlických hor a Podorlicka

Sezónní dlouhodobá expozice představí chef-d'oeuvry sbírky Orlické galerie, ale i díla, která nejsou veřejnosti tak známá v zajímavých tematických a historických souvislostech. Tentokrát nahlédneme známým malířům na paletu a jak barevnou škálu uplatnili ve svých dílech.

-
Výstavní prostory muzea

Velorex. Král kol.

Výstava představí historii vozítka Velorex a přidružené výroby na Rychnovsku. Interaktivně pojatou instalaci zachycující atmosféru v závodě doplní bohatá fotodokumentace a archivní materiály. Chybět nebude ani samotné charakteristické tříkolové vozítko. Součástí výstavy bude doprovodný program pro děti i dospělé.

Synagoga - Památník Karla Poláčka

Petr Münster: Nejen o tornádu na jihu Moravy 24. 6. 2021

Přestože tornáda vždy byla, jsou a budou součástí silných bouří, po tom v červnu 2021 na jižní Moravě jsme si jich všichni začali všímat více. Tornáda není možné předpovídat tak, jak by si asi lidé přáli, ale určité pokroky se ve světě dělají. Jednak díky pokračujícím výzkumům a také díky lepším technologiím. Jak lze se všemi těmi informacemi naložit, co o tornádech víme, jak to vypadalo na Břeclavsku a Hodonínsku a o co se snaží meteorologové v ČHMÚ si přijďte poslechnout.

-
Orlická galerie

Dny otevřených ateliérů 2023 v Orlické galerii

Poznejte svět umění zblízka!

Program:

Sobota 10. června 2023
10:00 - komentovaná prohlídka výstav v Orlické galerii
14:00 - komentovaná prohlídka výstav v Orlické galerii

Neděle 11. června 2023
10:00 - komentovaná prohlídka výstav v Orlické galerii
15:30 - Ďáběl, umělec a kozy (promítání krátkého autorského filmu Jaromíra Schejbala)
16:00 - přednáška věnovaná Antonínovi Hudečkovi a Ladislavu Benešovi

Vstupné po oba dny do expozice a na výstavy zdarma.

Synagoga - Památník Karla Poláčka

Petr Brož: Výzkum Marsu

Anotace přednášky bude upřesněna.