-

Od prosince každou první středu vstupné zdarma

Vážení návštěvníci, upozorňujeme, že každou první středu v měsíci je vstup do všech našich poboček zdarma. Dále mají volný vstup každý den nově děti až do věku 10 let a senioři od 65 let. Těšíme se na vaši návštěvu. Více informací zde.

-
Muzeum krajky Vamberk

Jaroslav Prášil: Len - Náramky - Perle

Jaroslav Prášil vedl Ateliér přírodních materiálů v rámci Fakulty užitého umění a designu na ústecké Univerzitě J. E. Purkyně. Lidovým řemeslem je ostatně zaplněna nejen jeho mysl, ale též jeho roubená chalupa v Českém středohoří, kde tráví většinu svého času. Právě tady vznikají jeho paličkované náramky a jiné originální šperky. Vše si dělá sám a ručně. Od pěstování lnu přes jeho odsemenění, rosení, lámání, vyčesávání a spřádání na kolovratu až po vlastní paličkování. Vztah k lidové tvorbě získal už v dětství. Byl studentem ateliéru sklářského výtvarnictví, rád se však chodil dívat pod ruce spolužaček z ateliéru textilu věnujících se krajkám. Omezit tvorbu Jaroslava Prášila jen na paličkování by však bylo velkým zjednodušením. Kombinuje materiály, tiskne grafické listy, ale také plete košíky a pomlázky. Jeho tvorba byla oceněna na výstavách doma i v zahraničí.

Sýpka - Muzeum Orlických hor

Vánoční koncert s Waldemarem

Srdečně vás zveme ve spolupráci s Městským informačním a kulturním střediskem v Rokytnici v O. h. na Vánoční koncert s Waldemarem. Vystoupí a zazpívá Vladimír Walda Nerušil. Prodej vstupenek v IC Rokytnice v O. h. 

Sýpka - Muzeum Orlických hor

Karel Štenbaur: O bylinkách a mastičkách

Přednáška lázeňského lektora a bylinkáře o využití bylin, mastí a čajů na potlačení bolesti pohybového aparátu, posílení imunitního systému a detoxikaci.

Sýpka - Muzeum Orlických hor

Muzejní kavárna na téma víno

Pohodové odpoledne v muzeu provoněném čerstvě upraženou a namletou kávou spojené s povídáním a zajímavými ukázkami. V letošním roce bude muzejní kavárna věnovaná vínu, které je nejenom oblíbeným nápojem ale i zajímavým kulturním fenoménem.

Sýpka - Muzeum Orlických hor

Velikonoce v Sýpce

Oblíbený jarní program vycházející z velikonočních lidových tradic. Pletení pomlázek, malování kraslic různými technikami, velikonoční dekorace, drátkování a další.

-
Muzeum krajky Vamberk

Alena Mašková, Ano, jsem Autista – vzorníčky

O Aspergerově syndromu a dyslexii, se kterými se A. Mašková potýká, se začalo mluvit až v 90. letech minulého století. Zde je možná paralela se vzorníky, jen tady je to ještě složitější...takový běh na celý život.

Jarní botanická vycházka

Jarní botanická vycházka do okolí Týniště nad Orlicí (ve spolupráci s Městskou knihovnou v Týništi nad Orlicí), začátek v 15:00, místo konání bude včas upřesněno.

-
Orlická galerie

Jan Trampota / Orlické hory baladické

Výstava uspořádána ke 135. výročí od narození umělce, který patří k hlavním představitelům české krajinomalby a českého moderního výtvarného umění. Jan Trampota se v roce 1923 usadil v Pěčíně. Barvu spojil s tvarem, nechal se unášet harmonií přírodního řádu, hledal a objevil v něm kompozici české krajiny (konkrétně Orlických hor). V této době se dotvářela jeho výtvarná osobnost. Vrcholná tvorba J. Trampoty spadá do období moderního francouzského neoklasicismu, avšak forma a obsah jeho obrazů (např. Slatinské údolí a Jasan od Petrů) jsou osobitější ve srovnání s dalšími členy Výtvarného spolku Mánes. V jeho díle však zaznívá i expresivnější pojetí zřejmě inspirované O. Frieszem. Od roku 1931 začíná druhé Pěčínské období, kdy dochází v jeho tvorbě k tvarovému zjednodušení. Vytváří tak barevně charakteristicky modelovanou českou krajinu.

-
Orlická galerie

Řeky, říčky, potoky…. / dlouhodobá expozice malířů Orlických hor a Podorlicka

Mnoho malířů, kteří působili v našem regionu, zachytili mimo jiné i dravé řeky, horské bystřiny, bublající potoky, ale i vodní plochy všeho druhu. Výstava představí tyto výjimečné, nicméně charakteristické, náměty v kresbách, grafikách a plátnech. Ovšem mezioborovými vstupy seznámí návštěvníka také v širším měřítku s něčím, co je tak podstatné pro modelování krajiny, ale i sociokulturní rozvoj regionu, jako je právě voda. 

-
Výstavní sály muzea

Dějiny udatného českého národa

Výstava umožní návštěvníkovi doslova vstoupit do toku dějin a projít je od lovců mamutů přes první zemědělce, Kelty, Germány, Slovany, Přemyslovská knížata, Lucemburky, Jagellonce, Habsburky, přes světové války až do současnosti. Na sedmdesáti metrech obřích panelů jsou ilustrované dějiny českého národa, jak je vytvořila výtvarnice Lucie Seifertová. Součástí výstavy budou exponáty z muzejních sbírek zachycující život a dějiny neméně udatných obyvatel našeho kraje.

-
Výstavní sály muzea

Radek Drahý a Tomáš Chlud: Příběhy z Orlických hor v komiksech

Výstava komiksových příběhu ze stejnojmenné knihy, které čtenáře seznámí s nejvýznamnějšími osobnostmi orlickohorské historie. Dozvědí se v nich, kdo byli první obyvatelé, jak náročný byl život na horách, čím se zdejší lidé živili a jak vycházeli se svými sousedy.