-

Výběrové řízení na pozici archeolog/archeoložka

Ředitel Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově n. Kn. vyhlašuje výběrové řízení na pozici archeolog/žka. Podmínky výběrového řízení naleznete ZDE.

-

Východočeská muzea a galerie proti válce

V rámci projektu "Východočeská muzea a galerie proti válce" nabízí pracoviště muzejní pedagogiky nově školám edukačně-benefiční program "Synagoga promlouvá 2" věnující se tragédii holocaustu a událostem 2. světové války (bližší informace zde). Vstupné na program je libovolné a celé poputuje ve prospěch humanitární organizace UNICEF na program "Děti ve válce". Bližší informace a objednání na e-mailu: marxova@moh.cz či telefonním čísle 607 930 040.

-
Orlická galerie

Karel Kolínský (1902–1995)

V roce 2022 uplyne 120 let od narození malíře a profesora kresby na Pedagogické fakultě Karlovy Univerzity v Praze a na Lidové škole umění Karla Kolínského. Akademický malíř prožil většinu svého aktivního života ve Velké Chuchli, ve vile ve Starolázeňské ulici, ale jeho život je také spjat s obcí Pěčín v podhůří Orlických hor, kam dojížděl na léto a tvořil. Odsud podnikal své výlety do plenéru, kde jsme ho do pozdního věku mohli sledovat při práci u stojanu a s paletou. Jeho dílo je prodchnuto neutuchajícím zájmem se zlepšovat a nedílně je propojeno s vjemy, které dílo v průběhu let ovlivňovaly. Ať už to byla z počátku reakce na první světovou válku, nebo později rodina, od které cítil velkou podporu, či osobitý vztah k pomalu mizející krajině svého domova, to vše v kombinaci se zájmem o hudbu nelze při vnímání díla Karla Kolínského pominout. Výstava připomene tuto jedinečnou tvorbu, která je spjata i s naším regionem, ale také představí menším výběrem dar umělcova díla, který věnovaly do sbírky Orlické galerie dcery malíře Jiřina a Jana Kolínských.

-
Orlická galerie

Daisy Mrázková / Výběr z ilustrační a volné tvorby

Daisy Mrázková (1923-2016) patří svojí tvorbou k výtvarníkům, kteří jsou neodmyslitelně spjati s autorskou knihou. Její práce zná několik generací malých i velkých čtenářů. Kdo by neznal knihy, jako Neplač, muchomůrko, Auto z pralesa, Haló, Jácíčku nebo Medvěd Flora či Písně mravenčí chůvy, v nichž otevírá dětem zvláštní svět živých bytostí, lidí a zvířat, nadaných schopností vzájemné komunikace. Nicméně se setkáme v její výtvarné činnosti i s volnou tvorbou, a to nejen grafickou či portrétní nebo malířskou. Výstava je výběrem děl z rodinného archívu a představí právě obě polohy této nezapomenutelné umělkyně.  

-
Orlická galerie

Tomáš Pilař / Písně faunů

Mladý talentovaný malíř Tomáš Pilař (*1979) žije mimo velká centra v Podlažicích u Chrudimi, kde se věnuje farmaření. Svébytný životní styl a okolní krajina podmiňuje jeho malířskou tvorbu. Jeho intuitivně vnímané krajiny z blízkého okolí jsou se zápalem a energicky zobrazovány na jeho plátnech. V nejnovějších malbách se objevují figury, jež jsou bytostně spjaty se známou krajinou a jsou jakýmsi filozofickým a symbolickým východiskem uměleckého názoru malíře.  

-
Orlická galerie

Můj plakát / Výstava studentů grafického designu SUPŠ Uherské Hradiště

Počátky historie SUPŠ v Uherském Hradišti souvisejí s existencí bývalé Školy umění ve Zlíně, která byla založena v roce 1939 firmou Baťa. Ve škole byly prosazovány moderní koncepce výuky poučené progresivními tendencemi evropského meziválečného uměleckého školství - Gropiova Bauhausu, či moderního utilitárního pojetí amerických škol. Škola umění v té době poskytovala výtvarné vzdělání téměř na úrovni vysokoškolského studia a podporovala tak růst mladých výtvarných talentů i v době války. V roce 1952 škola přesídlila do Uherského Hradiště a na vynikající tradici Školy umění ve Zlíně nejenom těsně navázala, ale snažila se ji nadále prohlubovat a rozvíjet. Výstava představí práce jednoho z výtvarných oborů, jež se zabývá grafickým designem. Odborná činnost zmíněného oboru bude prezentována zejména plakáty věnovanými festivalům, umělcům či institucím. 

-
Orlická galerie

Rok v Orlických horách / Expozice výtvarníků Orlických hor a Podorlicka

Sezónní dlouhodobá expozice představí významná díla sbírky Orlické galerie, ale i práce, které nejsou veřejnosti tak známé v zajímavých tematických a historických souvislostech. V letošním roce prostřednictvím uměleckých děl bude možné sledovat proměnu krajiny regionu v různých ročních dobách, proměnách počasí i jak sezonní činnost lidí proměňovala její náladu. Stěžejním dílem celé výstavy bude obdivuhodný a unikátní cyklus Slatinský rok od Miloslava Holého, který se v roce 2021podařilo zakoupit díky štědré dotaci Ministerstva kultury ČR a za přispění Královéhradeckého kraje. 

-
Výstavní prostory muzea

Kočárky: Dětské a loutkové kočárky v letech 1860 - 1960

Výstava představuje unikátní výběr historických kočárků ze soukromé sbírky manželů Holáskových. Nejstarší kočárek pochází přibližně z roku 1860 a jádrem sbírky jsou velmi ceněné exponáty z období secese. Ve výběru jsou zastoupeny kočárky loutkové, dětské sportovní i hluboké, dvojkombinace, trojkolky i saně. Součástí výstavy se staly také dobové nabídkové katalogy, dětské hračky a historické fotografie.

 

 

-
Muzeum krajky Vamberk

Emilie Paličková a její pokračovatelé

Vyšší odborná škola textilních řemesel a Střední umělecká škola textilních řemesel v roce 2019 oslavila 100 let působení. Téměř od počátku své existence získala tato škola vůdčí výtvarnou osobnost v Emilii Paličkové, která zde působila mezi lety 1919 až 1946. Velice brzy dospěla k emancipaci krajky jako svébytnému uměleckému druhu. Významného úspěchu dosáhla v roce 1925 v Paříži na Mezinárodní výstavě dekorativního a průmyslového umění. Výstava je věnována této osobnosti českého krajkářství. Výstava bude věnovaná také další tvorbě pedagogů. Vernisáž 24. 6. od 18 hodin

Synagoga - Památník Karla Poláčka

Vědecké čtvrtky v Synagoze: ÚDiF / Hluboko pod nulou

Kapalný dusík má teplotu téměř -200 stupňů Celsia. Podobnou teplotu bychom nejblíže našli na Saturnově měsíci Titanu. Jak se chová zamrzlý svět, může v mnoha ohledech překvapit. Zlomí se Eskymákovi pes v zatáčce? Drncají na Sibiři autům kola? Ukážeme vám jak nejrychleji krájet a zametat a jak vodník Kebule vařil mlhu.

Orlická galerie

Leporelo

Přijďte si na motivy pohádek Daisy Mrázkové vyrobit vlastní leporelo. Všechen potřebný materiál pro vás bude připraven na místě.

VI. Muzejní noc ve stylu country a western

Muzejní noc se stala oblíbenou akcí pro obyvatele Vamberka a širokého okolí. Nabízí nevšední zážitek prohlídky Muzea krajky Vamberk ve večerních hodinách a také zajímavý program na muzejní zahradě. Akce se koná v rámci celorepublikového festivalu Muzejních a nocí a letošní ročník je ve stylu country a western.

Program:
17:00 Old horse, Duo Olda Černý a Láďa Horský
17:30 Taneční skupina Womens Rychnov nad Kněžnou
18:00 Old horse, Duo Olda Černý a Láďa Horský
18:45 Promítání filmu "Limonádový Joe aneb Koňská opera"