Celoroční program ve formátu .pdf ke stažení zde...
Alena Mašková, Ano, jsem Autista – vzorníčky, výstava PRODLOUŽENA
O Aspergerově syndromu a dyslexii, se kterými se A. Mašková potýká, se začalo mluvit až v 90. letech minulého století. Zde je možná paralela se vzorníky, jen tady je to ještě složitější...takový běh na celý život.
Radek Drahý a Tomáš Chlud: Příběhy z Orlických hor v komiksech
Výstava komiksových příběhu ze stejnojmenné knihy, které čtenáře seznámí s nejvýznamnějšími osobnostmi orlickohorské historie. Dozvědí se v nich, kdo byli první obyvatelé, jak náročný byl život na horách, čím se zdejší lidé živili a jak vycházeli se svými sousedy.
Vernisáž výstavy proběhne dne 26.4.2024 od 17:00.
Dějiny udatného českého národa
Výstava umožní návštěvníkovi doslova vstoupit do toku dějin a projít je od lovců mamutů přes první zemědělce, Kelty, Germány, Slovany, Přemyslovská knížata, Lucemburky, Jagellonce, Habsburky, přes světové války až do současnosti. Na sedmdesáti metrech obřích panelů jsou ilustrované dějiny českého národa, jak je vytvořila výtvarnice Lucie Seifertová. Součástí výstavy budou exponáty z muzejních sbírek zachycující život a dějiny neméně udatných obyvatel našeho kraje.
Vernisáž výstavy proběhne dne 26.4.2024 od 17:00.
Řeky, říčky, potoky…. / dlouhodobá expozice malířů Orlických hor a Podorlicka
Mnoho malířů, kteří působili v našem regionu, zachytili mimo jiné i dravé řeky, horské bystřiny, bublající potoky, ale i vodní plochy všeho druhu. Výstava představí tyto výjimečné, nicméně charakteristické, náměty v kresbách, grafikách a plátnech. Ovšem mezioborovými vstupy seznámí návštěvníka také v širším měřítku s něčím, co je tak podstatné pro modelování krajiny, ale i sociokulturní rozvoj regionu, jako je právě voda.
Hana Michaličková, Luboš Víteček: Historické fotografické techniky
Hana Michaličková i Luboš Víteček jsou fotografové působící zejména ve východních Čechách. Oba autoři kromě běžných technik rádi využívají také historické fotografické techniky jako je modrotisk, sépiový tisk, slaný papír, kalitypie, gumotisk, olejotisk či strukturáž. A právě ze snímků vytvořených těmito technikami připravili unikátní výstavu, která bude k vidění v expozici Sýpka.
Výstavy v klášteře
Opočno jako malé Assisi - Martin Weisbauer
Co je to vlastně Porcinkule a proč se slaví v Opočně? Na tyto a další otázky vám poskytne odpověď výstava v klášterní zahradě „Opočno jako malé Assisi“, doplněná fotografiemi Martina Weisbauera.
Josef Korejz Blatinský - Renesanční člověk z Javornice
Přijďte objevovat svět Josefa Korejze Blatinského, renesančního člověka z Javornice. Výstava představí jeho betlémy, kroniky, malby a fotografie, které oživují zapomenuté příběhy a kroje. Nechte se unést jedinečným spojením umění a každodenního života, který Blatinský proměnil v nadčasové dílo.
Návrat Józy Bělohorského
Výstava mimořádného akvizičního daru z Velké Británie, která připomíná dílo malíře a grafika Józy Bělohorského, vlastním jménem Josef Švásta, jehož rodinné kořeny sahají do Rychnova nad Kněžnou. Představena je především rozmanitá grafická tvorba tohoto uměleckého světoběžníka, který mimo jiné působil také ve Francii a anglické umělecké kolonii v Cornwallu okolo městečka St. Ives. V neposlední řadě se věnoval, se svojí ženou, navrhování textilií a potisků na šátky. Společně je prezentovali i na turné po východním pobřeží Spojených států amerických.
I když se jednalo o krátkou tvůrčí etapu, vzniklo velké množství návrhů s folklorními motivy (odvozených z českého prostředí) či náměty z rybářského prostředí, ale v akvizičním souboru se nachází i několik variant na návrh šátku k Olympijským hrám v Londýně v roce 1948.
Orlický salon ´24 / Síla kontinuity
O kom mluvíme, jako o tvůrcích zázraků? Řeč je především o Vojtěchovi Suchardovi a jeho ženě Anně, ale také o dalších generacích rodiny Suchardů, které kromě jiného pobývaly v Říčkách v Orlických horách. Dalšími představitelkami rodové linie jsou Anna Podzemná, Radana Hamsíková-Podzemná, Dagmar Junek Hamsíková, které na výstavě představí nejen volnou tvorbu, ale poodhalí také tajemství restaurování uměleckých děl.
Věra Geislerová
Věra Geislerová (*1946) je akademická malířka a intermediální umělkyně. Zásadním impulzem pro její vzplanutí výtvarnou tvorbou byla výstava Františka Kupky v Dobrušce, která se konala v roce 1957 a poté, ve 14 letech návštěva Národní galerie v Praze, a to především Picassův autoportrét. První spojnice s Prahou se váže už k době středoškolské, kdy studovala SŠUP, obor propagační grafiky na Žižkově. V letech 1968–1974 pokračovala ve studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, obor monumentální malba, kde se setkala s pedagogy Josefem Svobodou, Stanislavem Libenským, Zdeňkem Sklenářem a Zdenkem Menšíkem. Po studiích v letech 1974-1986 spolupracovala s architekty na realizacích v architektuře. Byly to mozaiky, vitráže, gobelíny, štukalustra a obrazy. V roce 1986 si Věra Geislerová koupila svůj první počítač a stála u zrodu počítačové animace a videoartu v Čechách. Byla to nová výzva v jejím profesním životě. Tu přijala, pohltila ji a ve které excelovala. Patřila také ke skupině Obor videa při Svazu českých výtvarných umělců, s nimiž se v červenci 1989 zúčastnila přelomové výstavy nových moderních technologií „Den videa“. Bouřlivý rozvoj médií nabízel nové cesty a řada výtvarníků přešla v této době do sféry televizních, reklamních a postprodukčních studií. Mezi nimi i Věra Geislerová. V roce 1991 založil Radek Pilař na FAMU Katedru elektronické animace, kde až do roku 2002 také učila. V současné době učí na výtvarné škole a také se věnuje vlastní malířské tvorbě.
E – ateliér
Práce žáků a studentů soukromého E-ateliéru PhDr. Jany Trnkové, CSc. představí výstava v Galerii za zdí.
Mistři svého řemesla
Prezentace držitelů ocenění Zlatý kolovrat a Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje, které Rada kraje uděluje od roku 2002. Prostřednictvím putovní výstavy se veřejnost seznámí s tradičními řemesly, která byla v minulosti běžnou součástí každodenního života, a způsobem péče o lidovou kulturu v kraji. Výstava ukáže, že lidové řemeslo je stále živé, přizpůsobuje se dnešní době a přejímá moderní prvky tak, aby jeho autenticita byla zachována a zároveň vyhověla současnému životnímu stylu.
Vědecký čtvrtek v Synagoze
Poslední vědecký čtvrtek se můžete těšit na přednášku pana Jiřího Macha, která se zaměří na příběhy soch v krajině, městech a obcích Orlických hor. Vyprávění, které zavede posluchače do dávné minulosti a připomene jim nádhernou sochařskou galerii, kolem které chodíme k vlastní škodě bez povšimnutí.