Muzeum krajky Vamberk
otevřeno od
leden - duben, říjen - prosinec
út - ne 9:00–16:00
červen - září
po - ne 9:00 - 17:00
květen
út - ne 9:00 - 17:00
víkendy a svátky pol. přestávka 12:00 - 12:30
Vamberk
Husovo náměstí 88
Tel.: 494 541 518
E-mail: mkv@moh.cz
Expozice Muzea krajky Vamberk představuje staré lidové krajky, sleduje vývoj krajkářství pod vlivem odborného školství od konce 19. století, je zde zastoupena tvorba zakladatelských osobností české moderní krajky a práce jejich žákyň, především v souborech, které reprezentovaly stát na světových výstavách EXPO Brusel 1958 a EXPO Montreal 1967. Traduje se, že paličkování krajek přinesla na Vamberecko belgická šlechtična Magdalena Grambová v první třetině 17. století. Krajky se od druhé poloviny 19. do začátku 20. století ve Vamberku vyráběly téměř v každé domácnosti. V 19. století se krajka začala vyrábět také strojně a poptávka po ručně paličkované krajce začala slábnout. Ještě do počátku 90. let 20. století se tradice ručně paličkované krajky udržela v družstvu Vamberecká krajka Vamberk, které však již zaniklo. Ve Vamberku byla v roce 1889 otevřena První česká krajkářská škola, která dodnes plní svou funkci a formou kurzů vyučuje všechny zájemce o toto krásné řemeslo. Ze sbírek krajkářské školy bylo v roce 1929 založeno Muzeum krajky.
V roce 2002 se Muzeum krajky zasloužilo o novou tradici a ve spolupráci s městem Vamberk uspořádalo I. Bienále české krajky, nad kterým převzala patronát paní Dagmar Havlová. Bienále, prezentované výstavou soutěžních prací, se stalo přehlídkou nejlepší krajkářské tvorby z počátku třetího tisíciletí. Vítězná díla jsou zakoupena městem Vamberk. Bienále se koná vždy při příležitosti Mezinárodních setkání krajkářek ve Vamberku.
Nadcházející události
Dotek krajky
Autorky patchworkových a šitých obrazů, patřící do klubu Bohemia patchwork, rády zahrnují do své tvorby různé textilní techniky a materiály. Ve Vamberku se prezentují kolekcí, která seznámí návštěvníky s nejrůznějšími způsoby použití krajky nejen v quiltu.
Tradice krajkářství na Vamberecku
Srdečně Vás zveme ve spolupráci s Městskou knihovnou Kostelec nad Orlicí na výstavu "Tradice krajkářství na Vamberecku". Paličkovaná krajka má na Vamberecku dlouholetou historickou tradici. Počátek krajkářství v kraji pod Orlickými horami je literaturou kladen do doby po třicetileté válce, kdy nová majitelka vambereckého panství, hraběnka Magdalena Grambová původem z Flander, přivedla ze své rodné země ženy znalé paličkování a naučila místní ženy této práci. V každé rodině se vyráběly krajky, které sloužily k obživě, paličkovali je děti, ženy i muži. Vzory i druhy krajek si předávali mezi sebou.
Od prosince každou první středu vstupné zdarma
Vážení návštěvníci, upozorňujeme, že každou první středu v měsíci je vstup do všech našich poboček zdarma. Dále mají volný vstup každý den nově děti až do věku 10 let a senioři od 65 let. Těšíme se na vaši návštěvu. Více informací zde.