Muzeum krajky Vamberk

otevřeno od
 

leden - duben, říjen - prosinec
út - ne 9:00–16:00

červen - září
po - ne 9:00 - 17:00

květen
út - ne 9:00 - 17:00

víkendy a svátky pol. přestávka 12:00 - 12:30

Vamberk
Husovo náměstí 88

Tel.: 494 541 518
E-mail: mkv@moh.cz

Expozice Muzea krajky Vamberk představuje staré lidové krajky, sleduje vývoj krajkářství pod vlivem odborného školství od konce 19. století, je zde zastoupena tvorba zakladatelských osobností české moderní krajky a práce jejich žákyň, především v souborech, které reprezentovaly stát na světových výstavách EXPO Brusel 1958 a EXPO Montreal 1967. Traduje se, že paličkování krajek přinesla na Vamberecko belgická šlechtična Magdalena Grambová v první třetině 17. století. Krajky se od druhé poloviny 19. do začátku 20. století ve Vamberku vyráběly téměř v každé domácnosti. V 19. století se krajka začala vyrábět také strojně a poptávka po ručně paličkované krajce začala slábnout. Ještě do počátku 90. let 20. století se tradice ručně paličkované krajky udržela v družstvu Vamberecká krajka Vamberk, které však již zaniklo. Ve Vamberku byla v roce 1889 otevřena První česká krajkářská škola, která dodnes plní svou funkci a formou kurzů vyučuje všechny zájemce o toto krásné řemeslo. Ze sbírek krajkářské školy bylo v roce 1929 založeno Muzeum krajky.

V roce 2002 se Muzeum krajky zasloužilo o novou tradici a ve spolupráci s městem Vamberk uspořádalo I. Bienále české krajky, nad kterým převzala patronát paní Dagmar Havlová. Bienále, prezentované výstavou soutěžních prací, se stalo přehlídkou nejlepší krajkářské tvorby z počátku třetího tisíciletí. Vítězná díla jsou zakoupena městem Vamberk. Bienále se koná vždy při příležitosti Mezinárodních setkání krajkářek ve Vamberku.

 

Katalog panenek "Adoptuj panenku a zachráníš dítě" pod záštitou Českého výboru pro UNICEF (zde)

Muzeum krajky
Muzeum krajky

Nadcházející události

-

Od prosince každou první středu vstupné zdarma

Vážení návštěvníci, upozorňujeme, že každou první středu v měsíci je vstup do všech našich poboček zdarma. Dále mají volný vstup každý den nově děti až do věku 10 let a senioři od 65 let. Těšíme se na vaši návštěvu. Více informací zde.

-

Len - Náramky - Perle

Jaroslav Prášil vedl Ateliér přírodních materiálů v rámci Fakulty užitého umění a designu na ústecké Univerzitě J. E. Purkyně. Lidovým řemeslem je ostatně zaplněna nejen jeho mysl, ale též jeho roubená chalupa v Českém středohoří, kde tráví většinu svého času. Právě tady vznikají jeho paličkované náramky a jiné originální šperky. Vše si dělá sám a ručně. Od pěstování lnu přes jeho odsemenění, rosení, lámání, vyčesávání a spřádání na kolovratu až po vlastní paličkování. Vztah k lidové tvorbě získal už v dětství. Byl studentem ateliéru sklářského výtvarnictví, rád se však chodil dívat pod ruce spolužaček z ateliéru textilu věnujících se krajkám. Omezit tvorbu Jaroslava Prášila jen na paličkování by však bylo velkým zjednodušením. Kombinuje materiály, tiskne grafické listy, ale také plete košíky a pomlázky. Jeho tvorba byla oceněna na výstavách doma i v zahraničí.

-

Předvánoční jarmark

Tradiční jarmark, který je už tradicí v Muzeu krajky ve Vamberku. Opět bude možné si zakoupit výrobky lidových řemeslníků z Orlických hor a Podorlicka. Muzejní herna pro děti bude plná překvapení, na muzejní zahradě bude zajištěno občerstvení a hudební vystoupení.