Celoroční program ve formátu .pdf ke stažení zde...
Akvizice Muzea krajky Vamberk/Krajka jako poklad
Přijďte se podívat na nově zakoupené předměty. Muzeum krajky Vamberk se každoročně snaží rozšiřovat své sbírky o nové přírůstky. Díky podpoře Královéhradeckého kraje, jako našeho zřizovatele, byly letos sbírky rozšířeny o díla Milči Eremiášové, Ludmily Kaprasové i místních krajkářek.
Alois Beer
Výstava představí dílo dobrušského rodáka, českého písmáka a naivního malíře Aloise Beera, který detailně dokumentoval každodenní život ve druhé polovině 19. století v Dobrušce, Opočně a dalších místech. Přijďte objevit jeho jedinečný pohled na svět!
Jan Slavíček (1900–1970)
Výstava představí dílo jednoho z významných českých malířů 20. století. Jan Slavíček, syn slavného malíře Antonína Slavíčka, pokračoval v rodinné tradici a proslavil se svými krajinami, zátišími a pohledy na Prahu. Absolvoval krajinářskou školu Otakara Nejedlého. V raném období se vyrovnal s podněty francouzského fauvismu, ale brzy si našel vlastní malířský výraz, založený na smyslovém realismu. Krajinářské motivy vybíral s oblibou z Orlických hor, okolí Rybné nad Zdobnicí, kam jezdíval již v dětství. Návštěvníci výstavy budou mít možnost obdivovat Slavíčkovy obrazy, které zachycují krásu české krajiny, a atmosféru městských scenérií, ale také velké množství kreseb. Na výstavě budou také představena jeho zátiší, která jsou známá svou virtuozitou a citlivým přístupem k detailu.
Vernisáž výstavy proběhne dne 25. 4. 2025 od 17:00.
Ne ruka, to duše maluje/výstava Nakladatelství tělesně postižených malířů malujících ústy a nohama
Orlická galerie společně s Nakladatelstvím umělců malujících ústy a nohama představí tvorbu hendikepovaných umělců, pro které je umění prostředkem seberealizace, ale také životním posláním.
Vernisáž výstavy proběhne 25. 4. 2025 od 17:00.
Antonín Sondej
Výstava představí inspirativní díla mladého umělce, rodáka z Rychnova nad Kněžnou, který se proslavil svou prací s kolážemi, grafickými listy a malbami. Absolvoval Ateliér grafiky na pražské AVU u profesora J. Lindovského a D. Smutného. Návštěvníci budou mít možnost obdivovat Sondejovu řemeslnou zdatnost a estetickou kvalitu jeho děl, která nabízejí hluboký pohled do intimního světa autora.
Vernisáž výstavy proběhne dne 25. 4. 2025 od 17:00.
Umění a design manželů Sedláčkových
Sezonní výstava představí jedinečnou tvorbu Marie a Vojtěcha Sedláčkových, jež je pro region víc než charakteristická. Především bude poukázáno na umělecký odkaz jednoho z nejvýznamnějších českých malířů 20. století, který je spjat s naším krajem. Od roku 1925 trávil pravidelně letní měsíce se svojí ženou v Javornici. Návštěvníci výstavy budou mít možnost obdivovat Sedláčkovy obrazy, kresby a grafiky i ilustrace, které zachycují venkovské scenérie, zemědělské práce a život na venkově v Orlických horách. Jeho díla jsou charakteristická realistickým ztvárněním a citlivým přístupem k detailu. Umělecký odkaz Vojtěcha Sedláčka přetrvává a formuje umělecké vnímání v našem regionu dodnes. Výstava také poodhalí designerskou a výtvarnou tvorbu jeho manželky Marie. Kromě krajkářské tvorby budou k vidění i návrhy hraček, tapet a dekoru. Výstava bude rozšířena o další expozici v Muzeu krajky Vamberk, která bude věnována primárně tvorbě jeho manželky.
Vernisáž výstavy proběhne dne 25. 4. 2025 od 17:00.
Devadesátky, jak je znáte/neznáte?
Výstava návštěvníkům zprostředkovává atmosféru první porevoluční dekády. Devadesátá léta byla dobou velkých změn ve společnosti. Kromě předmětů typických pro tuto dobu, mezi které patří dětské hry, tiskoviny, nástup moderní technologie či nové české bankovky, budou součástí výstavy i doprovodné fotografie. Návštěvníci uvidí, jak se proměnil veřejný prostor. Výstava začíná rokem 1989, sametovou revolucí, která 17. listopadu odstartovala období nejen polických změn v Československu. Nedílnou součástí je i doprovodný program pro děti a dospělé.
Vernisáž výstavy proběhne dne 25. 4. 2025 od 17:00.
Komentovaná prohlídka kapucínského konventu
Každou první sobotu v měsíci během turistické sezony vždy od 14 hodin budou probíhat komentované prohlídky areálu kapucínského kláštera v Opočně. Součástí prohlídky bude návštěva zahrady, rajského dvora, kostela Narození Páně a kaple Panny Marie Bolestné s čtyřkřídlým ambitem včetně cyklu obrazů Křížové cesty od dvorního malíře Marie Terezie J. V. Bergla. Vydejte se spolu s námi na cestu za poznáním života obyvatel kláštera, jeho zakladatelů a umělců podílejících se na podobě tohoto barokního klenotu.
Den přírody v Opočně
Společně s pracovníky muzea si vyrobíte jednoduchý domeček pro hmyz, který se stane nejen velkou pomocí pro přírodu, ale i ozdobou vaší zahrady. Na dílnu je nutné donést si vlastní hliněný květináč (může být i použitý) o průměru kolem 10 cm. Všechny ostatní materiály budou k dostání na místě. V rámci dílny si budete také moci vyrobit semínkovou bombu pro včely a motýly. Dílna je vhodná pro děti od 7 let a dospělé.
Od 14:00 hodin nás čeká botanická přednáška RNDr. Michala Vávry na téma Revitalizace vodních toků a říčních ramen v Poorličí.
Vědecký čtvrtek v synagoze
Cyklus Vědecké čtvrtky v synagoze zahájí přednáška Vladimíra Dzura, vyšetřovatele a vyjednávače se zkušenostmi z Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu. Působil také jako kancléř Úřadu pro vnitřní záležitosti OSN v New Yorku.
Umění a design manželů Sedláčkových/Krajka pro Marii — prvorepubliková designérka Marie Sedláčková - Serbousková
Výstava připomíná výročí narození prvorepublikové designérky z podhůří Orlických hor Marie Sedláčkové-Serbouskové a zároveň je vyvrcholením několikaletého krajkářského projektu Krajky pro Marii. Komorní výstava je součástí výstavního celku Umění a design manželů Sedláčkových, probíhajícího v prostorách Muzea krajky Vamberk a Orlické galerie.
Noc kostelů
Při příležitosti Noci kostelů bude probíhat komentovaná prohlídka kapucínského kláštera v Opočně. Součástí prohlídky bude návštěva zahrady, rajského dvora, kostela Narození Páně a kaple Panny Marie Bolestné s čtyřkřídlým ambitem včetně cyklu obrazů
Křížové cesty od dvorního malíře Marie Terezie J. V. Bergla. Vydejte se spolu s námi na cestu za poznáním života obyvatel kláštera, jeho zakladatelů a umělců podílejících se na podobě tohoto barokního klenotu.